Především je třeba definovat typy trhlin, které mohou vzniknout na betonových, zejména průmyslových podlahách.
-
Smršťovací trhliny vznikají během procesu tuhnutí betonu a ve své počáteční fázi se projevují jako drobné trhlinky. Během 5 až 10 let se tyto trhliny prohlubují a začínají se vzájemně propojovat. Tyto typy trhlin jsou poměrně běžné a umožňují průnik nečistot a vlhkosti do hloubky podlahy, což urychluje její deformaci a zkracuje životnost. Tato situace vyžaduje celkové ošetření betonové podlahy pomocí epoxidových stěrek nebo nátěrů (existují i další formy impregnace betonu, ovšem závisí to na konkrétním stavu podlahy).
-
Tzv. divoké trhliny vznikají v důsledku různých faktorů, včetně chyb v projektu (například tloušťka betonové desky, složení, výztuž, podloží atd.), chyb při realizaci betonu (například zpožděné spojování čerstvého betonu), přetížení a stárnutí betonové konstrukce. Tyto trhliny lze dále rozdělit podle místa vzniku a jejich rozsahu. Nejčastěji se vyskytují menší trhliny, jako jsou rohové trhliny, trhliny v místech dilatace, v dilatačním poli nebo v místech expanzních spár (často v okolí rohů sloupů nebo jiných konstrukcí). Některé z těchto trhlin jsou způsobeny lidským faktorem již při řezání spár, kdy hloubka dilatační spáry by měla být minimálně jedna třetina tloušťky betonové podlahy. Z praxe je známo, že mnoho firem nebo jejich pracovníků zkracuje hloubku spár kvůli usnadnění práce, což vede ke vzniku nových nechtěných trhlin.
Ve větší míře se nedoporučuje pouze zasanovat velké tzv. divoké trhliny, které se roztahují přes několik dilatačních polí. Proto se v případě velkých trhlin doporučuje vytvořit funkční spáru. Taková situace vyžaduje vytvoření nové funkční spáry v místě trhliny nebo v její blízkosti. Právě tak tyto trhliny opravujeme již dlouhodobě a úspěšně. Výše nalezněte fotografii opravené tzv. divoké trhliny u zákazníka, která slouží jako funkční spára již pátým rokem.